Vendor marketing a významná role dodavatelů v online byznysu

V dnešní době patří vendor marketing k nejúčinnějším nástrojům pro růst a úspěch online podnikání. Vendor marketing spočívá v propojení dodavatelů a jejich produktů s provozovateli webových stránek, blogů nebo internetových obchodů, kde jsou výrobky nabízeny zákazníkům. V důsledku toho jsou zvyšovány prodeje a zkvalitňována nabídka produktů.

Co je to vendor marketing?

Vendor marketing zahrnuje veškeré marketingové aktivity, kterými se snaží dodavatelé propagovat své produkty a služby. Hlavním cílem je přimět provozovatele webových stránek, aby přidali nabízené výrobky do svého sortimentu a umožnili tak zákazníkům nakupovat u nich. Na druhé straně chtějí dodavatelé, aby zákazníci viděli jejich značky a produkty na různých místech internetu. K tomuto účelu využívají sítě reklamních serverů a přímou spolupráci s provozovateli webových stránek.

Proč je vendor marketing důležitý pro online podnikání?

Vendor marketing může být pro online podnikání velmi důležitý ze dvou hlavních důvodů:

– Posiluje se nabídka produktů na webu. Online podnikání, obzvláště e-shopy, musí nabízet pestrou škálu produktů, aby se mohly hrát v konkurenčním boji. Spolupráce s různými dodavateli zaručí, že nabídka produktů je rozmanitá a atraktivní pro zákazníky.
– Zvyšuje se viditelnost produktů na webu. Vendor marketing pomáhá dodavatelům zviditelnit vlastní značku a produkty na různých místech internetu. Díky umístění produktů na jiných webech získají dodavatelé nové zákazníky a naopak mohou poskytnout provozovateli webových stránek a jejich návštěvníkům přidanou hodnotu.

Jak spolupráce mezi dodavateli a provozovateli webů probíhá?

Spolupráce mezi dodavateli a provozovateli webů může probíhat buď přes reklamní sítě, přímou komunikaci nebo prostřednictvím komisi z prodeje. Některé weby si některé produkty nakupují přímo, některé produkty jsou nabízeny formou affiliate programu nebo jsou provizionálně propojeny s prodejem přes systémy jako Google Shopping, Zboží.cz nebo Heureka.

Jaký je rozdíl mezi vendor marketingem a affiliate marketingem?

Vendor marketing a affiliate marketing se mohou zdát podobné, ale mají mezi sebou několik zásadních rozdílů. Vendor marketing se týká hlavně spolupráce mezi dodavateli produktů a provozovateli webů, kde dodavatel hledá nové prodejní kanály a provozovatel webové stránky může poskytovat svoji cílovou skupinu a zároveň získávat provizi z prodeje. Affiliate marketing zahrnuje propagaci produktů nebo služeb na jiných webových stránkách formou bannerů, odkazů a dalších reklamních prostorů. Při affiliate marketingu už však nemusí být přímá spolupráce mezi dodavateli a provozovateli. Provozovatel webové stránky může propagovat produkty zcela nezávisle a získávat provize pouze z konkrétního prodejního kanálu.

Závěr

Spolupráce mezi dodavateli a provozovateli webů, nazývaná vendor marketing, je pro online podnikání velmi důležitá a účinná. Dodavatelé tímto způsobem získávají nové prodejní kanály a zvyšují viditelnost svých výrobků na různých místech internetu. Naopak provozovatelé webů získávají nabídky kvalitních produktů pro své návštěvníky a mohou tím i zvyšovat svůj zisk. Spolupráce může probíhat různými způsoby, ať už přímo či nepřímo formou affiliate programu. Rozdíl mezi vendor marketingem a affiliate marketingem je zásadní, i když se zdají být oba nástroje velmi podobné.

Potřebujete zajistit pro svůj webový projekt, stránky nebo eshop internetový marketing a hledáte skutečné odborníky? Kontaktujte nás, rádi vám v pomůžeme.

Přejít nahoru